Doporučení před focením

Obecné rady

  • Nejdůležitější je si focení užít! Na focení přijďte s dobrou náladou, úsměvem a stres nechte doma.
  • Pokud máte nějaké speciální přání! Není problém! Takže pokud máte v hlavě jasnou představu, jak by fotky měly vypadat nebo co my na nich mělo být nebo nějaké zvláštní přání, co byste na fotkách rádi, neváhejte mi to napsat.
  • ATELIÉR – Pokud nechcete fotit na boso, pozor na ponožky. Například na prodřené nebo děravé ponožky, nebo nevhodně barevné. V případě varianty  focení s botami – mějte hezké, čisté, sváteční boty.
  • Ženám doporučuji se na focení upravit – decentní make-up, umyté a učesané vlasy, nehty bez oprýskaného laku atd.
  • Dochvilnost je známkou respektu k druhým lidem
    • Choďte prosím včas. To znamená ani pozdě, ale ani příliš brzy. Pokud nedorazíte bez omluvy do 15 minut, odcházím pryč. Stává se mi ale, že zákazníci naopak dorazí třeba už půl hodiny před focením, kdy u mě ještě probíhá předchozí focení, které tak svým příchodem zbytečně naruší. Přicházejte nejdříve 5-10 minut před focením, součástí fotoateliéru není čekárna.
  • Zvažte prosím, jestli je opravdu nezbytné nutit k focení někoho, kdo se fotit nechce a bude svou špatnou náladou a podrážděností kazit průběh focení všem ostatním, včetně mě. Chcete přesto, aby tento člověk na snímcích byl? Snadná pomoc – může se zúčastnit pouze začátku focení a po pořízení nezbytných snímků se odebrat domů nebo vyčkat někde stranou.
  • Psi – Přítomnost psů při focení prosím konzultujte předem. Venku většinou není problém, ale v ateliéru to často není možné… Pro jistotu se ale určitě vždy ptejte!

 

Jak vybrat ten nejlepší čas na focení?

U větších dětí většinou není problém, ale o něco horší to může být s těmi menšími. Zde je potřeba vždy vybrat čas, kdy se dá předpokládat, že dítě bude dobře naladěné, tedy vyspalé, odpočaté a plné energie. Čas focení se vždy musí podřídit dennímu rytmu dítěte, nikdy ne naopak. Zvláště menší děti bývají nejlépe naladěné po ránu, tak na to při výběru termínu myslete. Pokud cítíte, že vaše dítě není ve formě,  „něco leze“, nebo jen rostou zoubky, je lepší focení posunout. Dejte mi vědět a vymyslíme nějaké řešení.

Jinak pro venkovní focení platí pár pravidel – nejkrásnější doba na focení je při východu anebo západu slunce. Proto velice ráda fotím v podvečer, často vznikají ty nejkrásnější snímky…

 

 

Pro rodiny s dětmi

Na rodinné focení je vhodné se barevně sjednotit. Ideální volbou jsou jednobarevná trička bez výrazných potisků a obrázků – bílá trička nebo košile, pastelové barvy nebo pruhované vzory a k tomu například rifle nebo jednoduché, klahoty, ženy sukně atd…

Pro děti mívám na půjčení různé šatičky, sukýnky, nebo třeba vánoční čepičky – nebojte se mě zeptat, vybrat a rozhodovat se můžete až na místě.

Malým dětem prosím nezapomeňte přinést náhradní oblečení pro případ zašpinění. A také oblíbenou hračku, aby se při focení cítily příjemně.

 

 

Těhotenské focení

Focení může probíhat v ateliéru nebo v přírodě. Vhodný je 7. nebo 8. měsíc podle velikosti bříška. Jinak já osobně fotím nejraději celoročně venku. Každé roční období má něco do sebe, i zima a sníh se dá zvládnout 😉

Co platí pro ateliér – u těhotných je důležité bříško, tak volte u oblečení minimalismus. zajímavě na fotkách vypadají volné rozepínací košile, různé šátky, obtažené šaty, rifle, (které už nedopnete, ale nechají se rozepnuté), sladěné spodní prádlo či plavky .. atd.

S sebou můžete vzít – věci pro miminko – capáčky, bodýčko, hračku, dudlík

a nezapomeňte obrázek z ultrazvuku

 

  Co si vzít na sebe? 

Oblečení – to je velmi důležité – dbejte o to, aby oblečení bylo bez nápisů, obrázků, log apod. Pokud budeme fotit celou rodinku nebo další lidi, ideální je sladit barvu oblečení do stejného či podobného barevného odstínu. Nemyslím tím, že všichni musíte být v bílé nebo modré, není protřeba být puntičkář, ale aby se barevné tóny příliš nelišily.

–      důležité je nepřekombinovat, volte raději jednodušší vzor nebo jednobarevný kousek a více se pak zaměřit na výrazný detail nebo např. nápadnějšími doplňky jako například – šátky, klobouky, kšandy, boty, kabelkou apod.

 

Shrnutí co rozhodně NE:

  • Oblečení s nápisy a oblečení s velmi rušivými obrázky
  • U dětí – velmi důležité! Prosím odstraňte všechny nalepovací tetovačky!
  • Pokud to bude jen možné, nechte doma kšiltovky. Vytvářejí nepřirozený stín na  obličeji.

 

Co si vzít s sebou?

–      pití nebo svačinku. Můžete vzít s sebou i nějaký ten „úplatek“  v podobě malých dobrůtek, kterémi lze dítě zaujmout ke konci focení, když už vše ostatní selže.

–      oblíbenou hračku – pomůže dětem odbourat trému. U malých dětí můžete vzít chrastítka nebo jiné zvukové hračky pro upoutání pozornosti.

–      klidně vemte s sebou věc, která vystihuje vaši osobnost, která je vám blízká nebo ji považujete za zajímavou. Může to být oblíbený plyšák, hračky, hudební nástroj, knížka atd. zkrátka to, co např. vaše dítě vystihuje a proto by to mohlo být i na fotce. Jde především o vás. Vše ostatní – deky, stoličky, bedýnky –zajištuji já.

 

Minifocení

Je to tak trochu specifické focení, protože je to takové rychlofocení. Pro vás je důležité se připravit, nalíčit, vybrat oblečení. Děti je možné převléknout až na místě (třeba pokud je venku zima a mráz, tak ať nemusí  mít venku krátké sukýnky) Ale pokud to bude možné připravte se dopředu. (jaro, léto) Mám na vás pouze krátký vymezený čas a většinou není možné ho přetáhnout nebo úplně přesouvat. Proto jakékoliv změny, nemoci, hlaste co nejdříve a ne na poslední chvilku….

Já mám připravené pozadí i nejrůznější rekvizity.

Na půjčení jsou:

  • různé čelenky a věnečky do vlasů (viz Fotovýbava – tam naleznete pár fotek na ukázku)
  • nejrůznější kožešinky, deky, bedýnky,…
  • sukýnky, šatičky, čepičky

Věci se snažím střídat, obměňovat a také vyrábět nové. Ale myslím, že se máte na co těšit 🙂